X
تبلیغات
زولا
یک دونده:ره رو آن است که آهسته و پیوسته رود، نه گهی تند و گهی خسته رود.مهسا: تنها راهزنی که دار و ندار آدمی را به یغما می برد اندیشه های منفی خود اوست زیرا هیچ کس جز خود آدمی چیزی به خود نمی دهد و هیچ کس جز خود آدمی چیزی را از خود دریغ نمی دارد. علی:بزرگترین گناه نا امیدی است( امام علی ع). سعیده سیدی: همیشه قیمتی ترین چیزها آنهایی نیستند که در دوردستها دنبالشان میگردیم؛گاهی همه هستی در کنار ماست،واین کم سویی چشمهاست که مارا به بیراهه می اندازد، حسین:ما نمی توانیم دیروز را تغییر دهیم ولی می توانیم فردایمان را با امروز بسازیم. ندامنصوریان:بزرگترین هدفی را که می خواهید تا یکسال دیگر به آن دست یابید مشخص کنی۰ آنتونی رابینز> . ... .در قسمت (ورود ممنوع) منتظر جملاتتون هستم وبلاگ گروهی دانشجویان دانشگاه کاویان

وبلاگ گروهی دانشجویان دانشگاه کاویان
 
ما برآنیم تا نظرات خود را در مورد مسایل مختلف اعم از بازاریابی، مدیریت منابع انسانی، مدریت فروش و ... به اشتراک بگذاریم

آمار سایت

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

باعرض پوزش از وقفه ای که در این مدت ایجاد شد، مطلبی را از کتاب «روانشناسی مدیریت» از محمود ساعتچی انتخاب کردم که به نظر جالب می آمد.  

دراین مطلب به این سؤال پاسخ داده می شود که«چرا اجرای تحقیقات در زمینه رهبری،از گذشته های دور در غرب مورد توجه قرار گرفته است؟

در زمان حال نتایج تحقیق در زمینه سلسله مراتب تسلط در مرغ و خروس های خانگی بر نظم نوین جهانی تأثیر گذاشته است.

سلسله مراتب تسلط در پرندگان

نتایج تحقیقات در زمینه مرغ و خروس های خانگی نشان داده است که بعد از اینکه گروهی از جوجه ها مدتی با هم بودند، از لحاظ نوک زدن به یکدیگر بین آنها نظمی به وجود آمده است. بر این اساس جوجه ای که تسلط او بر دیگران از همه بیشتر است، به همه جوجه ها نوک می زند؛ولی هیچ یک از افراد گروه جوجه ها به تلافی به او نوک نمی زنند.جوجه دیگری که از لحاظ تسلط جویی در گروه در مرتبه دوم قرار داردبه همه جوجه های دیگر،جز جوجه ای که از همه مسلط تر است- و البته به جوجه دوم نیز- نوک می زند.این نوع نظم اجتماعی تا پائین ترین سلسله مراتب مرغ و خروس ها ادامه دارد وبالاخره در پایین این سلسله مراتب جوجه ای وجود دارد که همه به اونوک می زنند،ولی او به هیچ یک از جوجه های دیگر نوک نمی زند.کسانی سعی کردند سلسله مراتب تسلط جویی در نزد مرغ و خروس های خانگی را به امور بین المللی تعمیم دهند. یکی از جانور شناسان مقاله ای می نویسدو طی آن یادآوری میکند «... دلایلی در دست است که نشان می دهد دسته هایی از مرغ و خروس های خانگی که خوب سازمان یافته اند و در این دسته ها هر فرد منزلت اجتماعی خود را می داندو به آن نیز تن در می دهد، بهتر رشد کرده اندو در مقایسه با دسته های دیگری که در سازمان آنها به طور مداوم آشوب و بلوا بوده است،بیشتر تخم کرده اندو تخم های آنان نیز، بزرگتر از وضعیتی بوده که آرامش برقرار نبوده است. به همین ترتیب، اگر شرایطی فراهم آید که بین ملل مختلف نیز نوعی «نظم بین المللی تسلط» ایجادو به طور مستمر حفظ شود و به طور عمومی نیز مورد موافقت جهانی قرار گیرد، آرامش نسبی در جهان برقرار خواهد شد. نویسنده ای این نظر را مردود می شمارد و می گوید:«تا وقتی که هر سازمان بین المللی رسمی یا غیر رسمی، مانند نظم نوک زدن جوجه خروس های خانگی، در اصل مبتنی بر سلسله مراتب قدرت باشد، صلحی که به دنبال پذیرش ظاهری آن به وجود خواهد آمد، نسبتا کوتاه و پر زحمت خواهد بود و با قبول آن نمی توان صلح دایمی را برقرار ساخت.

-به نطر شما نظر کدام یک از نویسندگان صحیح است؟      

 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

شنبه 15 مرداد ماه سال 1390 ساعت 12:38 | توسط: علی | چاپ مطلب